infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Podlaska Oktawa Kultur - Białystok 21 - 27 lipiec 2014

Podlaska Oktawa Kultur - Białystok 21 - 27 lipiec 2014

Zapraszamy na siódmą edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 21-27 lipca.

Główna scena – jak co roku – stanie na białostockim Rynku Kościuszki, zawitamy też do 22 miejscowości województwa podlaskiego. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Organizator - Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

Dyrektor Festiwalu - Andrzej Dyrdał

Dofinansowano ze środków Marszałka Województwa Podlaskiego oraz budżetu Miasta Białegostoku.

Informacje bieżące o POK, a także wideo i fotoreportaże z poprzednich edycji dostępne są na stronie: www.oktawa.woak.bialystok.pl

 

 

Plan koncertów Podlaskiej Oktawy Kultur
VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru
Białystok i województwo podlaskie, 21-27 lipca 2014

 

21 lipca 2014 r. (poniedziałek)

 

Białystok 
PROLOG 
godz. 18.00, WOAK Spodki, ul. św. Rocha 14 
Recital fortepianowy MAMIKO UEYAMA (Japonia)

 

22 lipca 2014 r. (wtorek)

 

Białystok 
godz. 17.30, Katedra – plac przy Ratuszu – PARADA ZESPOŁÓW 
godz. 18.00, plac przy Ratuszu – KONCERT INAUGURACYJNY 
MUZYKA IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA (Polska), KUD PRVI PARTIZAN (Serbia), VIAZANKA (Białoruś), ISLAMEY (Adygeja)

 

23 lipca 2014 r. (środa)

 

Białystok
godz. 18.00, plac przy Ratuszu 
VOLKSTANZEGRUPPE WAGRAM (Austria), MASTERS KILIC-KALKAN & NILÜFER HALKDANSLARI TOPLULUGU (Turcja), ACO GJORCEV (Macedonia), ALTER ETNO (Polska), URJANE KENŻIKAJEWA (Krym – Ukraina) 

Goniądz
godz. 18.00, scena plenerowa nad Biebrzą 
CHUDESIYA (Bułgaria), BEREHINYA (Ukraina) 

Krypno Kolonia
godz. 19.00, Pacowa Chata 
ŁOPUŚNIANIE (Polska), MUZYKA IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA (Polska) 

Łapy
godz. 19.00, parafia pw. św. ap. Piotra i Pawła 
TAŁAKA (Białoruś) 

Łomża
godz. 18.30, parafia pw. Krzyża Świętego 
GUSLJARY (Rosja) 

Mońki
godz. 18.00, Moniecki Ośrodek Kultury 
QALILO (Gruzja) 

Zambrów
godz. 18.00, Miejski Ośrodek Kultury 
VINGIS (Litwa), MTSVERVALI (Gruzja)

 

24 lipca 2014 r. (czwartek)

 

Białystok
godz. 17.00, plac przy Ratuszu 
ŁOPUŚNIANIE (Polska), KUD ŽIVINICE (Bośnia i Hercegowina), RADA DANCE ART (Polska), ARKADIUSZ KAWALEC (Polska), MOSAIK (Polska) 
 

 

25 lipca 2014 r. (piątek)

 

Białystok 
godz. 18.00, plac przy Ratuszu 
CHUDESIYA (Bułgaria), VINGIS (Litwa), MTSVERVALI (Gruzja), QALILO (Gruzja) 

Białowieża 
godz. 21.00, amfiteatr (przy parkingu głównym) 
ŁOPUŚNIANIE (Polska) 

Bielsk Podlaski 
godz. 18.00, amfiteatr 
MASTERS KILIC-KALKAN & NILÜFER HALKDANSLARI TOPLULUGU (Turcja), ACO GJORCEV (Macedonia) 

Ciechanowiec 
godz. 18.00, Muzeum Rolnictwa 
BEREHINYA (Ukraina) 

Hajnówka 
godz. 18.00, amfiteatr 
ISLAMEY (Adygeja) 

Kruszyniany 
godz. 19.00, Tatarska Jurta
URJANE KENŻIKAJEWA (Krym – Ukraina) 

Narewka 
godz. 17.00, amfiteatr 
VOLKSTANZEGRUPPE WAGRAM (Austria), VIAZANKA (Białoruś) 

Tykocin 
godz. 18.00, Wielka Synagoga 
GUSLJARY (Rosja) 

Zabłudów 
godz. 18.00, Planty 
KUD PRVI PARTIZAN (Serbia) 

Zambrów 
godz. 18.00, Miejski Ośrodek Kultury 
TAŁAKA (Białoruś)

 

26 lipca 2014 r. (sobota)

 

Białystok 
godz. 18.00, plac przy Ratuszu 
GUSLJARY (Rosja), TAŁAKA (Białoruś), BEREHINYA (Ukraina) 

Czarna Białostocka 
godz. 18.00, Plac Miejski 
ACO GJORCEV (Macedonia), MTSVERVALI (Gruzja), VIAZANKA (Białoruś) 

Dobrzyniewo Duże 
godz. 18.00, Dom Kultury w Pogorzałkach 
QALILO (Gruzja) 

Grajewo 
godz. 18.00, Miejski Dom Kultury 
VINGIS (Litwa), ISLAMEY (Adygeja) 

Gródek 
godz. 18.00, Boryk 
MASTERS KILIC-KALKAN & NILÜFER HALKDANSLARI TOPLULUGU (Turcja), KUD PRVI PARTIZAN (Serbia)

Nurzec Stacja 
godz. 17.00, stadion sportowy 
KUD ŽIVINICE (Bośnia i Hercegowina), ARKADIUSZ KAWALEC (Polska) 

Supraśl 
godz. 17.00, rynek 
VOLKSTANZEGRUPPE WAGRAM (Austria), CHUDESIYA (Bułgaria)

 

27 lipca 2014 r. (niedziela)

 

Białystok 
godz. 17.30, plac przy Ratuszu – KONCERT GALOWY 
ORKIESTRA KURPIOWSKA Z LELISA (Polska), 
zespoły wytypowane przez Międzynarodową Radę Artystyczną 

Siemiatycze 
godz. 15.00, amfiteatr nad zalewem 
ŁOPUŚNIANIE (Polska), CHUDESIYA (Bułgaria)

ZESPOŁY VII PODLASKIEJ OKTAWY KULTUR 2014

ACO GJORCEV (Negotino, MACEDONIA)

Zespół ludowy Aco Gjorcev z Negotino działa od 2011 roku, prezentując bogactwo kultury Macedonii. Jego repertuar to pieśni, tańce i muzyka ze wszystkich regionów kraju. W skład zespołu wchodzi 300 osób w wieku 6-23 lat, podzielonych na 12 grup. Aco Gjorcev prezentował się widzom m.in. w Serbii, Turcji i Niemczech.

ALTER ETNO (Warszawa, POLSKA)

Zespół Alter Etno powstał w 2009 roku. Grupa wykonuje muzykę etniczną z całego świata (Polska, Irlandia, Szkocja, Hiszpania, Bałkany, Meksyk) we współczesnych aranżacjach, a także autorskie utwory inspirowane folkiem oraz własne interpretacje utworów Fryderyka Chopina. Zespół został wyróżniony na XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Folkowej „Mikołajki Folkowe 2011” w Lublinie.

BEREHINYA (Kijów, UKRAINA)

W skład zespołu teatralnego Berehinya wchodzą śpiewacy, muzycy i tancerze. Cały zespół tworzy 45 osób, ale liczba ta zmienia się w zależności od potrzeb i miejsca występu. Kostiumy sceniczne grupy, przygotowane przez najlepszych ukraińskich artystów, wykonane są na wzór strojów tradycyjnych. Zespół opracował 12 programów ukazujących m.in. obrzędy i obyczaje, rytuały, pieśni, tańce i muzykę Ukrainy. Berehinya występowała na wielu koncertach za granicą, np. w Holandii, Bułgarii, Monako, Austrii, Egipcie, Turcji czy Korei Południowej.

CHUDESIYA (Pazardżik, BUŁGARIA)

Grupa Chudesiya działa od 2005 roku przy Centrum Młodzieżowym w bułgarskim mieście Pazardżik. Na jej repertuar składają się opracowania taneczne ze wszystkich etnograficznych regionów Bułgarii, stworzone przez najsłynniejszych krajowych choreografów. Zespół z powodzeniem występuje na festiwalach w kraju i za granicą, zdobywał nagrody m.in. w Rumunii, Turcji i Albanii.

GUSLARY (Psków, ROSJA)

Zespół instrumentów ludowych Guslary działa przy szkole muzycznej nr 4 w Pskowie. Jego misją jest wspieranie odrodzenia muzycznych tradycji ludowych, ochrona i promocja sztuki grania na gęślach – rosyjskich instrumentach ludowych, wyrobienie smaku muzycznego i miłości do muzyki ludowej u młodych ludzi. Na repertuar grupy składają się pieśni ludowe, stare romanse i kompozycje współczesnych autorów. Oprócz tradycyjnych gęśli zespół wykorzystuje takie instrumenty jak domry, żalejki, dzwonki, łyżki czy treszczotki.

ISLAMEY (Majkop, ADYGEJA)

Zespół Pieśni i Tańca Adygei „Islamey” powstał w 1991 roku. Jego celem jest odkrywanie na nowo i kultywowanie adygejskiego folkloru. Islamey stał się symbolem duchowej kultury Adygei i jest uważany za unikatową grupę artystyczną, niemającą odpowiedników na muzycznej mapie wielokulturowej Rosji. Zespół koncertuje nie tylko po całym kraju, ale również za granicą; występował między innymi w Grecji, Izraelu, Jordanii i Turcji. W 2010 roku zaprezentował się podczas III Podlaskiej Oktawy Kultur i bez wątpienia jest jednym z najbardziej widowiskowych zespołów, które gościliśmy na naszym festiwalu.

ARKADIUSZ KAWALEC (Ciechanowiec, POLSKA)

Instrumentalista, kapelmistrz i aranżer Arkadiusz Kawalec większość swego artystycznego życia spędził w Szwecji, Danii i Szwajcarii, prowadząc orkiestry cyrkowe. W trakcie koncertów festiwalowych zaprezentuje utwory akordeonowe ze swoich ostatnio wydanych płyt.

ŁOPUŚNIANIE (Łopuszna, POLSKA)

Zespół Łopuśnianie powstał w 1974 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej. Prezentuje folklor Podhala – tańce, śpiew, charakterystyczne dla tego regionu zabawy, zwyczaje i obrzędy. W ciągu swej 40-letniej działalności zdobył szereg nagród i wyróżnień. Do najcenniejszych należą: najwyższe trofeum – „Złota Ciupaga” – zdobyte dwukrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, I miejsce na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, liczne nagrody i wyróżnienia zdobyte na międzynarodowych festiwalach w takich krajach jak Niemcy, Francja, Czechy, Słowacja, Dania, Ukraina, Austria i Włochy.

MAMIKO UEYAMA (Osaka, JAPONIA)

Japońska pianistka Mamiko Ueyama z dużym powodzeniem koncertuje na wielu estradach świata. Występowała m.in. jako solistka z orkiestrą Opera House w Osace. Jest laureatką międzynarodowych konkursów pianistycznych w Tokio, Hyogo, Łodzi i Barcelonie. Jej wykonawstwo łączy w sobie artystyczną dojrzałość z mistrzostwem technicznym. W trakcie Podlaskiej Oktawy Kultur artystka zaprosi nas w „Muzyczną podróż po Europie”, eksponując przede wszystkim dzieła Fryderyka Chopina.

MASTERS KILIC-KALKAN & NILÜFER HALKDANSLARI TOPLULUĞU (Bursa, TURCJA)

Zespół powstał w 1984 roku. W swoim repertuarze ma tradycyjne tańce z różnych regionów Turcji, zaś głównym punktem programu są autentyczne układy wykonywane z mieczami i tarczami. Grupa prezentowała się widzom na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Syrii, Holandii, występowała przed papieżem Janem Pawłem II i królową Wielkiej Brytanii Elżbietą II.

MOSAIK (Warszawa, POLSKA)

Mosaik wykonuje muzykę świata na instrumentach historycznych i etnicznych. Twórczość grupy jest inspirowana archaicznymi pieśniami polskimi, głównie z Kurpiów i Lubelszczyzny, a zespół do brzmień dawnych dokłada brzmienia orientalne. Muzycy grają na takich instrumentach jak lutnia arabska, saz, fidel średniowieczna czy santur. Mosaik jest laureatem wielu konkursów (np. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” czy Mikołajek Folkowych) i festiwali (m.in. Skrzyżowania Kultur, London International Arts Festival).

MTSVERVALI (Batumi, GRUZJA)

Zespół Tańca Gruzińskiego „Mtsvervali” powstał w 1994 roku w Batumi. Tańca uczy się w nim 200 osób w wieku ok. 12 lat, zaś grupa koncertowa składa się z 60 tancerzy. W repertuarze zespół ma tańce ludowe ze wszystkich regionów Gruzji, m.in. chorumi (wojenny taniec adżarski), chewsuruli (taniec górali z mieczami i tarczami) czy raczuli (świąteczny taniec chłopców i dziewcząt). Mtsvervali bierze udział w wielu krajowych i międzynarodowych wydarzeniach, koncertach i festiwalach, pokazując bogactwo gruzińskiej kultury i tradycji.

MUZYKA IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA (Łopuszna, POLSKA)

Muzyka im. ks. prof. Józefa Tischnera to grono przyjaciół i pasjonatów muzyki folkowej. Grupa działa już od kilkunastu lat, grając przede wszystkim tradycyjne melodie podhalańskie, ale również tradycyjne utwory z sąsiadujących z regionem podhalańskim Pienin, Spiszu, Orawy czy Słowacji. Zespół występuje w Polsce i za granicą, koncertował m.in. w Niemczech, Czechach i Chorwacji.

ORKIESTRA KURPIOWSKA (Lelis, POLSKA)

Orkiestra Kurpiowska działa przy Gminnym Ośrodku Kulturalno-Oświatowym w Lelisie. Obecnie w skład zespołu wchodzi 10 osób grających na harmonii pedałowej, dwóch skrzypków, jeden bębniarz i śpiewaczka ludowa. W repertuarze orkiestry znajdują się pieśni i autentyczna muzyka taneczna regionu kurpiowskiej Puszczy Zielonej.

PRVI PARTIZAN (Užice, SERBIA)

Zespół Pieśni i Tańca „Prvi Partizan” z serbskiego miasta Užice został założony w 1948 roku przez pracowników miejscowej firmy o tej samej nazwie. Głównym celem grupy jest ochrona i przekazywanie kulturalnego dziedzictwa Serbii. Dziś zespół składa się z 400 aktywnych członków, podzielonych na trzy grupy wiekowe. Prvi Partizan prezentował się widzom na całym świecie, występował m.in. w Holandii, Australii i Turcji.

QALILO (Duszeti, GRUZJA)

Zespół Qalilo wykonuje tradycyjne pieśni gruzińskie, a także aranżacje tradycyjnych pieśni i melodii, oryginalną muzykę autorską i gruzińskie piosenki popularne. Członkowie grupy grają na gruzińskich instrumentach ludowych, takich jak panduri, salamuri, czuniri, duduk, czonguri czy stwiri. W czasie swojej czteroletniej działalności zespół występował na wielu koncertach w Gruzji, odwiedził z koncertami również Turcję. 

RADA DANCE ART (Białystok, POLSKA)

Zespół Rada Dance Art powstał w Białymstoku w 2003 roku z inicjatywy Radosławy Bogusławskiej, tancerki, instruktorki, choreografki. Zajmuje się czteroma stylami tanecznymi: cygańskim, flamenco, Broadway jazzem oraz tańcem brzucha. Grupa występowała nie tylko w Polsce, ale też między innymi w Austrii i na Słowacji.

TAŁAKA (Lida, BIAŁORUŚ)

Zespół Pieśni i Tańca „Tałaka” powstał w 1995 roku w Lidzie. Składa się z trzech grup: chóru, grupy baletowej i orkiestry ludowych instrumentów. W instrumentarium Tałaki znajdują się cymbały, skrzypce, bajan, klarnet, flety, kontrabas i perkusja. Repertuar grupy to stylizowane pieśni i tańce ludowe Białorusi oraz wokalno-taneczne kompozycje odtworzone na podstawie białoruskich obrzędów: „Tałaka”, „Wałaczobniki”, „Lawonicha” i inne.

URJANE KENŻIKAJEWA (Symferopol, KRYM)

Urjane Kenżikajewa to autorka tekstów, pianistka i kompozytorka. Na jej repertuar składają się narodowe pieśni krymsko-tatarskie, autorskie piosenki o pięknie Krymu i tragicznym losie tamtejszych Tatarów, a także piosenki miłosne. Nazywana jest głosem duszy krymsko-tatarskiego narodu oraz tatarską Edith Piaf, ponieważ wykonuje też piosenki z repertuaru francuskiej gwiazdy. Artystka śpiewa w języku tatarskim, rosyjskim, ukraińskim, polskim i francuskim.

WIAZANKA (Mińsk, BIAŁORUŚ)

Zespół Pieśni i Tańca „Wiazanka” powstał w 1972 roku w Mińsku. Członkowie grupy – głównie młodzież – prezentują białoruskie pieśni i tańce ludowe oraz tańce narodów świata. Do tańca akompaniuje im zespół instrumentalny, który występuje też z własnym programem. Wiazanka niejednokrotnie brała udział w międzynarodowych festiwalach w Polsce, USA, Francji, Holandii i we Włoszech.

VINGIS (Wilno, LITWA)

Zespół Pieśni i Tańca „Vingis” powstał w 1962 roku przy Wileńskim Uniwersytecie Technicznym im. Giedymina i składa się ze studentów uczelni. Repertuar grupy to tradycyjne pieśni, muzyka i tańce litewskie, a także znane utwory litewskich kompozytorów i choreografów. Vingis z powodzeniem koncertuje w kraju i za granicą – w ciągu kilkudziesięciu lat swojego istnienia dał ponad 750 koncertów i uczestniczył w festiwalach m.in. w Belgii, Anglii, Kanadzie czy Turcji.

VOLKSTANZGRUPPE WAGRAM (Wagram, AUSTRIA)

W austriackim miasteczku Wagram mieszka 900 osób, a 40 z nich tańczy w zespole Volkstanzgruppe Wagram. W repertuarze grupy znajdują się tradycyjne pieśni i tańce Austrii, takie jak walce, polki i lendlery, a jej członkowie promują lokalny folklor, inicjują różne spotkania kulturalne, biorą udział w wieczorkach folklorystycznych. Zespół odwiedził z występami ponad 25 krajów, m.in. Turcję, Litwę czy Francję.

KUD „ŽIVINICE” (Živinice, BOŚNIA I HERCEGOWINA)

Zespół ludowy Živinice działa od 1945 roku w mieście o tej samej nazwie. W jego skład wchodzi około 200 osób w różnym wieku, podzielonych na grupy folklorystyczną i muzyczną. Repertuar obejmuje 14 układów choreograficznych z różnych regionów Bośni i Hercegowiny. Zespół występował m.in. we Francji, Szwecji, Turcji i na Węgrzech.

na podst. mat. org.

 

Najczęściej czytane


Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79