infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Wilno - tanie zwiedzanie

Wilno - tanie zwiedzanie

Drukuj

ulica_wilnoWilno jest najchętniej odwiedzanym miastem litewskim przez Polaków. Od 1 stycznia Wileńskie Centrum Informacji Turystycznej i Biuro Konferencji zaczęło dystrybuować odnowione w 2011 roku Wileńskie Karty Miejskie. Karta miejska w Wilnie działa podobnie do tych, które większość miast Europy proponuje swym gościom. Nabycie karty zachęca gości miasta do aktywnego poznania miasta, zwiedzania większej ilości obiektów, skorzystania z oferowanych zniżek.

 

 

Właściciel karty 2011 r. może korzystać z miejskiego transportu (z wyjątkiem 24 godz. karty bez biletu na transport miejski), bezpłatnie zwiedzać muzea, uczestniczyć w pieszych wycieczkach. Z kartą można także otrzymać zniżki na zwiedzanie miasta autobusem lub mikrobusem, kupując bilety na koncerty, rozliczając się w restauracjach i kawiarniach, zamawiając usługi zdrowotne i noclegi. Kupujący kartę otrzymuje katalog wydany w 5 językach (litewskim, angielskim, niemieckim, polskim i rosyjskim). Przykładowe atrakcje możliwe do zwiedzenia w Wilnie dla posiadaczy karty znajdują się w dalszej części artykułu.

wilenska_karta_miejska

Termin ważności karty

Opłata

          karta 24 godzinna - z biletem na transport miejski         

    58 Lt  (17 EUR)   

 karta 24 godzinna - bez biletu na transport miejski

   45 Lt  (13 EUR)  

 karta 72 godzinna - z biletem na transport miejski

   86 Lt  (25 EUR)  

 

 

Transport miejski Wilna

W Wilnie istnieją 64 trasy autobusowe (numery od 1 do 87) oraz 20 tras trolejbusowych (numery od 1 do 20). Wszyscy pasażerowie powinni wsiadać do autobusu lub trolejbusu przez przednie drzwi, a wychodzić przez pozostałe drzwi. Na przejazd transportem publicznym wprowadzony został bilet elektroniczny, ktory jest zawarty w Wileńskiej Karcie Miejskiej. Należy ukazać kartę dla kierowcy autobusa lub trolejbusa. Na prośbę kontrolera należy okazać Wileńską Kartę Miejską oraz dokument tożsamości.

Karta jest do nabycia w Wileńskich Centrach Informacji Turystycznej (VTIC), które są doskonałym doradcą udanego spędzenia czasu w Wilnie! Wizyta w centrum pozwoli poznać warte zwiedzenia miejsca oraz imprezy kulturalne. Otrzymają Państwo bezpłatne materiały turystyczno-informacyjne oraz mapę miasta, będą Państwo mogli zarezerwować nocleg, a także nabyć publikacje o mieście i upominki. W VTIC istnieje możliwość zamowienia wycieczki tematycznej (dla grup), wynajęcia audioprzewodnika ze specjalną mapą lub wybrania jednej z 10 tras tematycznych w celu samodzielnego poznania Starowki Wileńskiej.

 

Audioprzewodnik Wilna

Przewodnik audio przeznaczony jest dla pojedynczych osob, ktore chcą na własną rękę poznać miasto, jego historię i kulturę. Sprzęt audio oraz specjalna mapa wskazująca kierunek trasy audio-wycieczki do wynajęcia w Wileńskich Centrach Informacji Turystycznej (ul. Vilniaus 22, ul. Didžioji 31) Dostępne są nagrania w języku litewskim, angielskim, niemieckim i polskim. Audioprzewodnik nie jest udostępniany przy temperaturze powietrza poniżej –10・・C oraz podczas silnego deszczu.

Wileńskie Centrum Informacji Turystycznej:

 

ul. Vilniaus 22 (Glówne biuro), LT-01119 Vilnius
Tel. +370 5 262 9660, faks +370 5 262 8169

-------------------------------------------------------------------

ul. Didžioji 31 (Ratusz), LT-01128 Vilnius
Tel. +370 5 262 6470, faks +370 5 262 0762 

-----------------------------------------------------------------

ul. Geležinkelio 16 (Dworzec Kolejowy), LT-02100 Vilnius
Tel./faks +370 5 269 2091

-----------------------------------------------------------------

ul. Šventaragio 2 (Plac Katedralny),
LT-01122 Vilnius 

 

Zarezerwuj kartę ONLINE

 

 Wilno - co warto zobaczyć (posiadacze Wileńskiej Karty Miejskiej wstęp bezpłatny)

 

Wilno - miejsce warte zwiedzenia Adres Cena biletu
           1   

WYSTAWA POŚWIĘCONA HISTORII DAWNEJ LITWY ORAZ KULTURZE ETNICZNEJ

Litewskie Muzeum Narodowe – to największe w kraju zbiory dotyczące litewskiej spuścizny historyczno-kulturowej. Jest to najstarsze muzeum na Litwie. Jego źrodła sięgają1855 r., gdy zostało założone Muzeum Starożytności w Wilnie. Poprzez autentyczne eksponaty prezentowana jest historia Litwy, tradycyjna kultura litewska, zwyczaje.

 

 Arsenalo St.  1   

5 lt
2

EKSPOZYCJA POŚWIĘCONA PREHISTORII LITWY

Prezentuje znaleziska archeologiczne odnoszące się do rozległego okresu: od pierwszych osad na terytorium Litwy w XI tys. przed Chrystusem do ukształtowania się państwa w XIII w. Muzeum zachęca do głębszego zapoznania się i zrozumienia litewskiej archeologii, historii i kultury etnicznej lub po prostu podziwiania wyrobow przodkow dzisiejszych Litwinow.

 

Arsenalo St. 3

5 lt
3

DOM SYGNARIUSZY

Ekspozycja Domu Sygnatariuszy jest poświęcona sygnatariuszom Aktu z dnia 16 lutego 1918 roku. Wystawa wyjątkowa, zawsze jest ona uzupełniana nabytymi przez muzeum eksponatami, podarowanymi przez bliskich Sygnatariuszy Aktu Niepodległości Litwy lub też wypożyczonymi relikwiami.

 

Pilies St. 26

2 lt
4

MUZEUM SZTUKI SAKRALNEJ

Muzeum Sztuki Sakralnej rozmieściło się w kościele Św. Michała Archanioła, w sercu Starowki, i naturalnie wkroczyło do zespołu architektury Wilna. Swe podwoje muzeum otworzyło w 2009 roku, a celem jego jest chronić i przedstawiać zabytki sakralne, ktore stanowią znaczną część dziedzictwa kultury Litwy. Ekspozycja o wysokiej wartości artystycznej przedstawia najstarsze na Litwie tekstylia liturgiczne, obrazy, naczynia liturgiczne, monstrancje, inne arcydzieła złotnicze.

 

Šv. Mykolo St. 9

9 lt
5

WILEŃSKA GALERIA

Wileńska Galeria obrazow od roku 1994 czynna jest w pałacu Chodkiewiczow - w jednym z najbardziej okazałych zespołow architektury klasycystycznej Wilna. Pałac, budowany na początku 17 wieku, w połowie 19 wieku był przebudowany w stylu poźnego klasycyzmu. W salach na piętrze zachowały się elementy dekoracyjne wnętrza – polichromia ścian i sufitow, sztukateria, kominki. Tu zostało odtworzone wnętrze dworu z 19 wieku w Wilnie. W stałej ekspozycji - malarstwo litewskie, grafika, rzeźba - 16-19 wiek. Organizuje się krotkoterminowe wystawy, odbywają się koncerty.

 

Didžioji St. 4

6 lt
6

MUZEUM SZTUKI STOSOWANEJ

Muzeum Sztuki Stosowanej w roku 1987 ulokowało się w odbudowanym budynku Starego Arsenału, ktory w połowie 16 wieku wspomina się jako jeden z budynkow Zamku Dolnego. Podczas prowadzonych w latach 1972-1978 badań archeologicznych w Starym Arsenale zostały odkryte mury i czterokątna baszta, pozostałości ktorej można zobaczyć po wejściu do muzeum, rownież spiczasta brama zamkowa o wysokości 4m i prawie 3m szerokości, przez ktorą dziś zwiedzający wchodzą na wystawę. W Muzeum organizowane są wystawy, programy edukacyjne, odbywają się koncerty.

 

Arsenalo St. 3A

6 lt

7

NARODOWA GALERIA SZTUK PIĘKNYCH

Narodowa Galeria Sztuk Pięknych została otwarta w 2009 roku na prawym brzegu rzeki Neris w nowym centrum Wilna. Budynek został przebudowany i poszerzony według projektu architektow A. Buczasa, D. Czaplinskasa i G. Kuginisa. Ekspozycja Galerii przedstawia: litewskie malarstwo, rzeźbę, grafikę, fotografię z 20-21 wieku, wspołczesną sztukę. Tu organizują wystawy sztuki modern oraz wspołczesnych sztuk pięknych z Litwy i zza granicy. Są też sale konferencyjne oraz sale na imprezy kulturalne, centrum edukacyjne i informacyjne, mieści się tutaj księgarnia oraz kawiarnia.

 

  Konstitucijos Ave. 22           

6 lt
8

LITEWSKIE MUZEUM TEATRU, MUZYKI I KINA

Litewskie Muzeum Teatru, Muzyki i Kina mieści się w Małym Pałacu Radziwiłłów na Starowce Wileńskiej. Prezentuje rozwoj i zmiany przejawow litewskiej kultury o dużej wartości artystycznej i historycznej. W zasobach muzeum przechowywane są zdjęcia, plakaty, nagrania wideo i audio, szkice scenograficzne, kostiumy, instrumenty muzyczne, lalki, dokumenty, przedmioty pamiątkowe, książki.

 

Vilniaus St. 41

5 lt
9

MUZEUM A.PUSZKINA

Muzeum A.Puszkina mieści się w dawnej rodzinnej posiadłości syna poety Aleksandra Puszkina Grigorija w Markuciach. Ekspozycja pamiątkowa muzeum odzwierciedla byt rosyjskich bojarow z końca XIX – początku XX w, natomiast wystawy „Życie i tworczość A. Puszkina“ oraz „Puszkin a Litwa“ zapoznają zwiedzająych z najważniejszymi etapami żcia i tworczości poety, historią przekładów jego dzieł na język litewski, z tłmaczami i inscenizacjami dziełtworcy w teatrach litewskich.

 

Subačiaus St. 124

4 lt
10

MUZEUM OFIAR LUDOBÓJSTWA

Muzeum rozmieściło się w byłym budynku KGB, gdzie przez 50 lat planowano i wykonywano sowieckie przestępstwa. Głowna część ekspozycji – byłe wewnętrzne więzienie KGB − zachowana jest taką, jaką ją porzuciła sowiecka bezpieka w 1991 roku. Na pierwszym i drugim piętrze czeka na odwiedzających wspołczesna ekspozycja, ktora opowie o czasach utraty niepodległości w połowie 20 wieku, o represjach władzy radzieckiej, o ofiarnej i zaciętej walce za odrodzenie niepodległości. Wycieczki są prowadzone w języku litewskim, angielskim i rosyjskim.

 

Aukų St. 2A

6 lt
11

MUZEUM ENERGETYKI I TECHNIKI

W unikatowym obiekcie dziedzictwa technicznego, w pierwszej elektrowni Wilna, stworzono harmonię przestrzeni kulturalnej i przemysłowej. W muzeum można pobłądzić w labiryntach elektrowni, zapoznać się z historią transportu, przemysłu i rozwojem Wilna oraz jego przyszłością. Zwiedzicie Państwo ekspozycję techniki i nauki, ktora jest przeznaczona dla dzieci do 99 lat.

 

Rinktinės St. 2

10 lt
12

GALERIA SZTUKI

Pałac Radziwiłłów jako Galeria Sztuki został otwarty w roku 1990 w odnowionej zachodniej części rezydencji księcia Janusza Radziwiłła. Pałac był budowany w połowie 17 wieku. W przestrzeni pałacowej stale są organizowane wystawy najbardziej znanych wspołczesnych artystow litewskich, międzynarodowe projekty sztuk pięknych.

 

Vilniaus St. 22

6 lt
13

WIEŻA TELEWIZYJNA

Wileńska wieża telewizyjna – jedna z najwyższych budowli w Europie Wschodniej (326,5 m). W położonej na wysokości 165m restauracji PAUKŠČIŲ TAKAS (Drogamożna nie tylko smacznie pojeść, lecz rownież przyjemnie spędzić czas, Mleczna) podziwiając cudowne widoki Wilna i okolic w promieniu 50km. Podłoga obrotowa restauracji pozwoli zobaczyć całą panoramę Wilna nie wstając od stołu. Zadziwiający widok Wilna, dobre jedzenie i wspaniała obsługa – połączenie, ktore każdą wizytę Państwa zamieni w szczegolne święto.

 

Sausio 13-osios St. 10

RABAT DLA POSIADACZY KART -14%
14

WILEŃSKA STARÓWKA

Wileńska Starówka jest obowiązkowym punktem turysty w Wilnie -  rozciąga się od Ostrej Bramy po Górę Zamkową. Z Góry Zamkowej rozciąga się przepiekny widok na całe miasto natomiast Ostra Brama jest jedyną zachowaną bramą z istniejących w dawnych czasach murach obronnych Wilna. W bramie mieści się Sankturium Maryjne z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej widocznym z ulicy. Spacerując po starówce mamy okazję zobaczyć pięknę kościoły i cerkwie z różnych epok m.in gotyk, barok oraz zwiedzić mieszkanie Adama Mickiewicza - aktualnie muzeum znajdujące się w kamienicy przy ulicy Bernardyńskiej 11 (wstęp płatny)

............................. ....................
15

Cmentarz na Rossie został założony w roku 1796 i znajduje się na przedmieściu zwanym Rossa. Na cmentarzu pochowanych jest wielu zasłużonych dla kultury i nauki osób: Polaków, Litwinów i Białorusinów oraz polegli w walkach o Wilno w latach 1919-1920 żołnierze. Pośród grobów żołnierzy spoczywa Maria z Billewiczów Piłsudska i serce Józefa Piłsudskiego złożone w srebrnej urnie u jej stóp 12 maja 1936 roku.

 Rossa 32    ...................

 

 Więcej na temat Litwy i Wilna w artykułach Litweskie Miasta, Litweska architektura, Wilno - wydarzenia.

 

 

 

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Informacji Turystycznej Litwy

© Centrum Informacji Turystycznej m. Wilna i Biuro Konferencyjne
www.vilnius-tourism.lt

 

 

Obiekty w okolicy

Najczęściej czytane


Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79